Do elektrickej prevádzky sa pridá aj Citaro

Posted On utorok, 06 marec 2018 11:28
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Plne elektrický mestský autobus Mercedes-Benz Citaro je pripravený na sériovú výrobu a v závere roka sa už môže dostať k prvým zákazníkom. Pokým nezahalený 12-metrový sólo model predstaví koncern Daimler až na tohtoročnej septembrovej výstave IAA v Hannoveri, prvé konkrétnejšie informácie poskytol výrobca médiám už včera na konferencii v Stuttgarte, kde nechýbal ani zástupca nášho magazínu.

 

Je to už pár rokov dozadu, kedy nemecký koncern predstavoval pohon na vodíkové palivové články ako perspektívnu alternatívu dieselového pohonu. Na mieste sa preto tlačí otázka, či Daimler mení svoju stratégiu, a tou perspektívou má byť najnovšie elektrina. Odpoveďou bude aj včerajšie vyjadrenie šéfa divízie autobusov koncernu, ktorý uviedol, že značky koncernu sú technicky pripravené na viaceré alternatívne pohony, ale ktoré a v akom čase sa uplatnia, rozhodnú podľa neho samotní zákazníci. Citaro je úspešným modelom mestského autobusu koncernu Daimler, vyrobilo sa ho už viac ako 50 000 kusov. Je k dispozícii v klasickom vyhotovení s naftovým motorom, s pohonom na zemný plyn, ako hybrid a najnovšie bude aj plne elektrický.

Dojazd 150 km a 80 cestujúcich

Základom elektrického systému pohonu nového Citara je portálová náprava ZF AVE 130 s dvomi elektromotormi. Ide o trojfázové asynchrónne elektromotory, každý má max. výkon 125 kW a max. krútiaci moment 485 Nm. Zdrojom energie sú li-on batérie, ktorých kapacita môže dosiahnuť maximálne 243 kWh, ale bude to záležať od počtu blokov batérií, ktoré budú vo vozidle umiestnené. Štandardom má byť šesť blokov – dva na streche vozidla a štyri v zadnej časti autobusu, na mieste kde pri klasickom dieselovom buse je motor a prevodovka. Maximálne Citaro bude môcť disponovať desiatimi blokmi batérií, k základu sa budú dať doplniť dva alebo štyri bloky na strechu. Každý blok batérií dokáže ponúknuť teda asi 25 kWh. Blok sa skladá pritom z 15 modulov a tie, každý z nich z 12 obdĺžnikových článkov. Elektrické Citaro so štandardnou výbavou a s maximálnym počtom 10 batériových blokov má vážiť 13 700 kg. Pri maximálnej povolenej celkovej hmotnosti 19 500 kg teda ponúkne užitočnú nosnosť 5 800 kg alebo 80 cestujúcich. Nabíjanie elektrického Citara má byť flexibilné. Prvé sériové kusy budú mať zabudovaný Combo 2 konektor na napájanie cez nabíjačky typu CCS v depe vozidiel. Keďže Daimler prezentoval Citaro ako modulárny systém, autobusy budú mať v opcii možnosť aj príležitostného dobíjania, ak sa nainštaluje na strechu aj pantograf. Maximálny dojazd mestského elektrického Citara má byť 150 km, pri využití zvýšeného vykurovania vozidla v zime pri nízkych teplotách 110 km.

Upravený tepelný manažment

Výzvou z hľadiska spotreby energie pri elektrickom autobuse je vo veľkej miere riešenie klimatizácie a vykurovania vozidla. Pri klasickom naftovom motore sa na to „minie“ podľa Daimleru až polovica energie paliva. Preto sa pri novom elektrickom Citare zamerali na zefektívnenie klimatizačno-vykurovacieho systému. Ak predtým napríklad dieselové Citaro spotrebovalo na vykurovanie vozidla 2,8 kWh/km, elektrické spotrebuje o 40 % menej, a to 2,0 kWh na kilometer. Za znížením energetickej náročnosti je aj nový systém tepelného manažmentu, kde klimatizačno-vykurovacia jednotka používa ako chladiace médium CO2 namiesto dnes v autobusoch štandardného typu R134. Elektrické Citaro sa vyvíja od roku 2016. Prvé sériové sólo vozidlá s dvomi a tromi dverami by mali vyjsť z liniek v závere roku, v tomto čase by do testov u dopravcov mala ísť aj verzia kĺbového autobusu, ktorý by sa v sériovej výrobe mal objaviť v roku 2020. Ako uviedli zástupcovia divízie autobusov koncernu Daimler, v blízkej budúcnosti by boli radi, ak by každý tretí elektrický autobus v Nemecku bol s ich značkou.

Text: rak, foto: Daimler AG

GALÉRIA:

Citaro 1xa graf
Citaro 2x
Citaro 3x
Citaro 4x
Citaro 5x
Citaro 6x
Citaro 7x

Čítať 1540 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 45 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.