Nedostatok vodičov má riešiť ich návrat do SR

Posted On štvrtok, 31 október 2019 11:05
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Napriek nedostatku vodičov na nákladné vozidlá a autobusy na Slovensku, nie je znižovanie veku na získanie vodičského oprávnenia pre skupiny C a D riešením. Na tlačovej besede k schválenej novele zákona o cestnej premávke 30. októbra to skonštatovali zástupcovia Ústredného automotoklubu (ÚAMK) SR a Únie autodopravcov Slovenska (UNAS).

S určitým zadosťučinením sme radi, že pri novele zákona, ktorý patrí z hľadiska bezpečnosti na cestách k tým najdôležitejším, poslanci parlamentu schválili pozmeňovací návrh, ktorý zabráni plošnému znižovaniu veku vodičov na kamióny a autobusy, ako bolo navrhované a nezníži sa tak bezpečnosť na našich cestách,“ uviedol prezident ÚAMK Juraj Smrečan. Zákon je podľa neho „celkovo dobrý a progresívny“.

Podľa podpredsedu UNAS-u Stanislava Skalu na Slovensku síce chýbajú v autodoprave vodiči, ale ich nedostatok by sa mal riešiť zlepšením podmienok pre dopravné firmy a pritiahnutím terajších vodičov, ktorí dnes pracujú v zahraničí. Podľa únie takýmto spôsobom by sa mohlo na Slovensko vrátiť osem až desaťtisíc vodičov. „Načo sú nám noví 18-roční vodiči, ak nevieme zaplatiť ani tých starších a skúsených. Oni by sa na Slovensko radi vrátili, ale nemajú tu dôstojné podmienky,“ povedal Stanislav Skala. Aby mohli dopravné firmy náležite oceniť vodičov, je podľa slov podpredsedu UNAS-u nutné znížiť im náklady, ktoré ich robia nekonkurencieschopnými. Spomenul najmä vysoké dane z motorových vozidiel a výšku poistenia.

Podľa Patrície Tropek, psychologičky a konzultantky ÚAMK SR, je podoba prijatej novely zákona o cestnej premávke spoločným úspechom automotoklubu a únie dopravcov. „Naďalej sa chceme zaoberať posilňovaním bezpečnosti na cestách. Plánujeme vytvoriť intervenčné regionálne centrá pre osoby zasiahnuté nehodami na cestách, zamerať sa na hendikepovaných ľudí, aby bola pre nich dostupná rovnocenná verejná doprava či prevenciou znižovať počet dopravných nehôd,“ uviedla Patrícia Tropek, ktorá sa pri mladých vodičoch v súvislosti s priestupkami prihovárala aj za širšiu prevenciu, nielen následné represívne opatrenia.

ÚAMK chce tiež vytvoriť občiansku komisiu, ktorá by sa mala prioritne zaoberať „auditom“ výstavby nových ciest a i stavu tých vybudovaných, aby sa odkrývala prípadná nehospodárnosť či nekvalita.

Text a foto: rak

Čítať 658 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 42 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.