Vodičský skupiny C a D si skôr všetci neurobia

Posted On utorok, 29 október 2019 11:23
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Národná rada SR na svojej 51. schôdzi 28. októbra schválila novelu zákona o cestnej premávke a zmeny a doplnenia niektorých ďalších zákonov. Niektoré úpravy by mali byť účinné od 1. decembra 2019, niektoré od 1. apríla 2020.

Že poslanci vedia prekvapiť v poslednej chvíli, dokázali pri ostro sledovanom návrhu na zníženie veku na udelenie vodičského skupiny C a CE na 18 rokov a skupiny D a DE na 21 rokov pre územie Slovenska s podmienkou absolvovania základnej kvalifikácie. Pozmeňovacím návrhom poslancov Petra Pamulu a Tibora Bernaťáka za SNS parlament schválil úpravu, podľa ktorej nebudú môcť skoršie žiadať o spomínané oprávnenia všetci, ale iba príslušníci polície, zboru väzenskej a justičnej stráže, hasičského a záchranného zboru, colníci alebo profesionálni vojaci.

Počas vedenia vozidla bude od 1. decembra zakázané držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia systému „hands free“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla. Zároveň sa novelou zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch zvyšuje horná hranica možnej pokuty za používanie mobilov a podobných zariadení mimo „hands free“ počas jazdy v blokovom konaní z 50 eur na 100 eur a v riadnom konaní zo 100 eur na 200 eur.

Novela zavádza okrem iného aj rehabilitačný program v podobe sedení pod dohľadom psychológa pre vodičov s oprávnením skupiny B, ktorí v lehote do dvoch rokov od udelenia vodičského oprávnenia ako vodiči motorového vozidla dvakrát porušia pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročia rýchlosť jazdy vozidiel.

Úprava legislatívy zavádza napríklad tiež striedavé radenie aj pri zbiehaní jazdných pruhov. Zmeny sa dotknú aj parkovania na chodníku tak, aby nebolo možné jazdiť po chodníku, ale zaparkovať len na chodníku priľahlom k ceste. Osoba na kolobežke s pomocným motorčekom je už definovaná nie ako chodec, ale ako vodič nemotorového vozidla. Významnou zmenou je aj, že sa zjednoduší evidencia a prehlasovanie vozidiel. Rovnako bude po novom dostupná 365-dňová diaľničná známka, ktorá bude platiť rok od jej zakúpenia.

Od 1. apríla 2020 bude napríklad tiež povinné vytvárať pri vzniku kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy tzv. záchranársku uličku - pri dvoch pruhoch v strede, pri viac ako dvoch pruhoch medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom. Ak ju vodič nevytvorí, príslušník polície mu bude môcť dať pokutu 99 eur, ak poruší zákaz jazdy v tejto uličke, čaká ho pokuta až 300 eur.

Cestu pre motorové vozidlá budú môcť tiež od 1. apríla 2020 používať len vodiči motorových vozidiel s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou najmenej 60 km/h. K úprave legislatívy súvisiacej s cestnou premávkou sa na našich stránkach ešte podrobnejšie vrátime.

Text: rak, ilustračné foto: MoT

Čítať 650 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 35 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.