Rozhovor: Príchod inteligentných tachografov

Posted On utorok, 30 júl 2019 12:05
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Od 15. júna 2019 musia byť všetky novoregistrované vozidlá vybavené tzv. inteligentným (smart) tachografom. O tom, čo zmena prináša, sme sa rozprávali s Ing. Eugenom Kánovicsom zo spoločnosti TAMEX, ktorá sa viac ako 25 rokov venuje službám v oblasti tachografov.

Čo si máme predstaviť pod pojmom inteligentný tachograf? Treba sa ho obávať?

Digitálny tachograf II. generácie, ktorý sa od predchodcu I. generácie, ktorý od roku 2006 nahradil analógové zariadenia, odlišuje tým, že má pridaný DSRC (mikrovlnný) modul s externou DSRC anténou, aby si z neho mohli kontrolné orgány načítať vyžadované údaje bez zastavenia vozidla. Neoddeliteľnou súčasťou je aj jeho GNNS funkcionalita. Zjednodušene, ak sa naňho pozriete, rozmery zariadenia sú rovnaké, vizuálne, ak si konštrukcia kabíny vozidla bude vyžadovať vonkajšiu GNNS anténu, tak ho odlíši len jej externá prítomnosť. Nemyslím si, že inteligentný tachograf, resp. digitálny tachograf II. generácie by mal byť nejakým strašiakom. Pre dopravcu, ktorý dodržiava sociálnu legislatívu, nemôže byť problémom. Príslušné kontrolné orgány z neho budú môcť na diaľku stiahnuť stanovené údaje, ale nie dať automaticky pokutu. Ak sa vyskytnú nejaké porušenia a kontrolóri budú chcieť udeliť sankcie, vozidlo musia zastaviť. Pokiaľ nebude po diaľkovom stiahnutí údajov zaznamenané porušenie pravidiel, údaje musia kontrolné orgány vymazať.

02 Kanovicsx
04 Schma tachografx

Z hľadiska kompatibility a infraštruktúry dopravcu, príchod inteligentného tachografu bude mať na ňu vplyv?

Áno, bude. Vzhľadom na to, že sa s tachografmi I. generácie dosť manipulovalo, tak došlo pri inteligentných tachografoch k zmene štruktúry údajov, ktoré sa zo zariadenia sťahujú a pribudli údaje týkajúce sa DSRC a GNNS funkcií. Z hľadiska sťahovania a vyhodnocovania údajov tak dopravcovia musia prejsť určitým hardvérovým a softvérovým updatom systému. To, čo dnes používajú pri digitálnych tachografoch I. generácie, už nemôžu používať v tej istej konštelácii pri inteligentných tachografoch II. generácie. Z hľadiska vydaných kariet doterajšia karta vodiča i podniková karta pre I. generáciu tachografu je kompatibilná s II. generáciou tachografu, tie sa meniť nemusia. Nová sa musí vydať iba dielenská karta pre tých, čo budú overovať inteligentné tachografy.

Bude stačiť dopravcom teda nejaký update doterajšieho riešenia?

Záleží od toho, ako vekovo staré riešenia okolo tachografov dopravca používa. Niečo sa bude dať updatovať, niečo nie. V zásade tí, ktorí majú modernejšie riešenia týkajúce sa tachografov I. generácie, môžu prejsť len softvérovým updatom, aby mohli pracovať s tachografmi I. aj II. generácie. Je však veľa riešení, ktoré môžu mať dopravcovia aplikované pri I. generácii tachografov, tak si netrúfam povedať, že pri každom bude stačiť update na prácu s prvou i druhou generáciou. Záleží to od prípadu k prípadu. Prípadné ďalšie investície v súvislosti s vozidlami, ktoré majú inteligentný tachograf, by som však nepovažoval za nejaký trest, nakoniec, napríklad aj mobilné telefóny pre profesionálne využitie a monitorovacie GPS systémy meníme po istom čase, pretože sa technológia vyvíja.

Ak si bude chcieť dopravca zosúladiť systém po novom, kde môže hľadať radu?

Je to individuálne. Predpokladám, že každý dopravca má nejakého poradcu v odborných otázkach v jednotlivých segmentoch. Že má svojho „dvorného dodávateľa“ na hardvér i softvér. Takže si myslím, že sa obráti týmto smerom a nechá si poradiť. Spoločnosti, ktoré služby okolo tachografov poskytujú, budú podľa mňa pripravené pomôcť a poradiť.

Čo prinesie dopravcovi inteligentný tachograf?

Inteligentný tachograf ponúka v zásade možnosti tak, ako aj posledná verzia predchádzajúcej generácie, aj keď ešte nebola klasifikovaná ako smart (inteligentný) tachograf. Ponuka sa prelína. Výraznou zmenou pri tachografoch II. generácie je zmena štruktúry dát, nové DSRC a GNNS funkcie. Vyplýva to z toho, že bolo zaznamenávaných množstvo manipulácií s tachografmi I. generácie. Inteligentný tachograf priniesol so sebou novú generáciu inteligentného snímača prejdenej dráhy a rýchlosti vozidla. GNNS funkcionalita je už priamo integrovaná v II. generácii. Prostredníctvom neho sa zaznamenáva miesto (súradnice) začiatku a konca pracovnej zmeny vodiča a každé tri hodiny plynulej jazdy aktuálna poloha vozidla. Taká je súčasná zákonná minimálna požiadavka. Potom sú tu aj komerčné možnosti s hustejším zaznamenávaním polohy, ak by o to mal dopravca záujem. Bolo by to pre jeho vlastnú potrebu, k tomu kontrolné orgány nebudú mať prístup.

Ešte je zavádzanie inteligentných tachografov len na začiatku a už sa hovorí a pripravuje legislatíva na digitálne tachografy ďalšej generácie. V čom budú iné?

V zásade by mali byť schopné zaznamenávať okrem súradníc miesta začiatku a konca pracovnej zmeny aj súradnice miesta prechodu štátnej hranice a súradnice miesta nakládky a vykládky, samozrejme, všetko v nadväznosti na dátum a čas. O niektorých aspektoch sa stále diskutuje, napríklad či tachograf ďalšej generácie nebude ukladať aj informácie o zaťažení náprav, ktoré by tak boli pre kontrolné orgány dostupné tiež na diaľku cez DSRC funkciu. Predpokladá sa, že nová legislatíva by mala byť účinná do štyroch rokov. Dobrou správou pre dopravcov je, že na ďalšiu generáciu sa bude dať prejsť z II. generácie len softvérovou aktualizáciou. V zásade by malo ešte platiť, že v rámci tranzitnej dopravy bude musieť byť vozidlo vybavené iba s digitálnym tachografom vyššej ako I. generácie.

Predtým, ako si dopravca zoberie prvé vozidlá s novými digitálnymi tachografmi II. generácie, čo by ste mu poradili? Na čo by sa mal sústrediť, resp. mal si dať pozor?

Keďže dopravca je profesionál vo svojej oblasti, mal by vedieť, že prichádza k podstatnej zmene v jeho novom vozidle a už by mal mať problematiku inteligentného tachografu naštudovanú. Čo prináša z technického hľadiska a čo znamená jeho zavedenie z hľadiska kontrolných orgánov. Taktiež by sa mal informovať u svojho dodávateľa systému na sťahovanie a vyhodnocovanie dát, či systém, ktorý má doteraz zavedený, nový tachograf podporuje alebo nepodporuje. A podľa toho by mal reagovať. Každý by sa asi mal k tomu postaviť profesionálne. Že prišlo niečo nové, s čím sa musíme zžiť, keďže žijeme v digitálnom svete, a ťažko zastavíme vývoj. Nebrať inteligentný tachograf ako nepriateľa.

Text: Roman Kment, foto: autor, VDO a EK

Čítať 1855 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 85 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.