60 rokov bezpečnostných pásov

Posted On utorok, 23 júl 2019 12:04
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Tento rok je to už 60 rokov, čo vodiči vozidiel Volvo v roku 1959 mohli využiť vtedy inovatívny trojbodový bezpečnostný pás od Nilsa Bohlina. Odhaduje sa, že tento bezpečnostný pás pomohol zachrániť viac ako milión životov.

Aj keď sú tieto skutočnosti všeobecne známe, príliš veľa vodičov nákladných vozidiel toto jednoduché zariadenie podľa automobilky Volvo Trucks ignoruje. „Je to evidentné mrhanie ľudským životom. Záznamy preukazujú, že keby všetci vodiči používali bezpečnostné pásy, bolo by oveľa menej obetí nehôd,“ vyhlasuje Anna Wrige Berlingová. Dnešný trojbodový bezpečnostný pás vynašiel v roku 1959 Nils Bohlin, konštruktér automobilky Volvo. I keď bol vynález patentovaný, spoločnosť sa rozhodla ponechať tento patent na voľné použitie, aby ho mohli bezplatne používať všetci ostatní výrobcovia vozidiel. Toto rozhodnutie urobilo Volvo podľa vlastných slov v záujme všeobecnej bezpečnosti, bez ohľadu na to, aké vozidlo ľudia riadia.

2x

Neexistuje žiaden iný bezpečnostný systém, ktorý by sa len priblížil bezpečnostnému pásu, pokiaľ ide o záchranu ľudských životov – trojbodový bezpečnostný pás zachránil pri dopravných nehodách viac ľudí ako ktorékoľvek iné bezpečnostné zariadenie,“ hovorí Anna Wrige Berlingová. V mnohých častiach sveta je podľa Volvo Trucks používanie bezpečnostných pásov medzi vodičmi ťažkých nákladných vozidiel stále hlboko pod 100 %.

Správa o bezpečnosti ‚Safety Report 2017 spoločnosti Volvo Trucks ukázala, že polovica vodičov nákladných vozidiel usmrtených pri dopravných nehodách mohla prežiť – pokiaľ by použili bezpečnostný pás,“ vysvetľuje Anna Wrige Berlingová. Prečo teda podľa automobilky niektorí vodiči pás nepoužívajú? Mylne sa vraj domnievajú, že v nákladnom vozidle je bezpečnostný pás zbytočný, kvôli veľkosti ich vozidla. „Fakty sú jednoznačné: Používanie pásu je dôležité aj v nákladných vozidlách. Napríklad pri prevrátení vozidla môže pás zachrániť vodiča pred zaklinením medzi vozidlom a vozovkou,“ dopĺňa Anna Wrige Berlingová.

Text: red, ilustračné foto: Volvo Trucks

Čítať 322 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 165 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.