Legenda V8 oslavuje päťdesiatku

Posted On utorok, 09 júl 2019 09:51
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Na veľtrhu IAA v Nemecku v roku 1969 mal premiéru vznetový motor Scania V8 s objemom 14 litrov a výkonom 261 kW (350 koní). Pre porovnanie dodajme, že vozidlá diaľkovej nákladnej dopravy mali v tej dobe zvyčajne k dispozícii 186 kW (250 koní).

Motor V8 bol zjavnou odpoveďou na lepší stav ciest a rastúcu potrebu vyššej efektivity dopravy. Dnes, päťdesiat rokov po tejto premiére, Scania stále ponúka motory V8, ktoré ale už spĺňajú najprísnejšiu normu Euro 6, s výkonmi od 382 kW (520 k) do 537 kW (730 k). Motory V8 boli samozrejme v priebehu rokov niekoľkokrát prepracované a ďalej ich konštruktéri rozvíjali. Avšak základný koncept – osem valcov usporiadaných do písmena V a ohromujúci výkon zostal rovnaký.

Ako v Scanii hodnotia, že aj po 50-tich rokoch je stále o ich V8 záujem? „Svoju rolu tu zohralo veľa faktorov. Povedal by som, že ide o mix racionálnych faktorov okorenených pomerne veľkou dávkou emócií,“ uvádza Alexander Vlaskamp, výkonný viceprezident divízie Scania Trucks. „Ale ako vždy v priemysle orientovanom na náklady platí, že len vášeň by nestačila, ak by naše motory V8 tiež neumožňovali dosahovať mimoriadnu produktivitu.

Rovnaký, ale iný

Päťdesiat rokov je v oblasti vývoja motorov prakticky večnosť, a nie je preto žiadnym prekvapením, že súčasné motory V8 od Scanie majú s prvou generáciou spoločný iba základný dizajn a modulárny princíp. Samotný blok motora je toho dobrým príkladom: prvá verzia s objemom 14,2 litrov z roku 1969 vážila 334 kg. Vďaka dokonalejším materiálom a technológiám má dnes verzia s objemom 16,4 litra rovnakú hmotnosť, napriek tomu, že je väčšia, takmer dvakrát výkonnejšia a vybavená mnohými pokročilejšími a náročnejšími pomocnými systémami. Aj keď základné charakteristiky motora a typický zvuk zostali nedotknuté, nielen samotný výkon, ale aj veľa aspektov spojených s dávkovaním výkonu sa v priebehu rokov vylepšilo.

01
02
03
04

Prvý model V8 potreboval na dosiahnutie krútiaceho momentu 1 245 Nm zhruba 1 500 ot./min, kým súčasný šampión s najvyšším výkonom 537 kW (730 k) ponúka krútiaci moment 3 500 Nm už od 1 000 ot./min. Vo výsledku sa tento rozdiel v rámci jednotlivých generácií najvýraznejšie premieta v spotrebe paliva. Dnešné nízkootáčkové motory s veľkým krútiacim momentom majú v porovnaní s motormi zo 70. Rokov asi iba dvojtretinovú spotrebu, napriek tomu, že moderné motory ponúkajú oveľa vyššie priemerné rýchlosti a emisie výfukových plynov s normou Euro 6. V 60-tych rokoch minulého storočia totiž regulácia emisií prakticky neexistovala. Norma Euro 1 uzrela svetlo sveta až v roku 1990 a stala sa záväzná od roku 1993. V dobe zavedenia normy Euro 1 boli napríklad povolené hodnoty NOx 8,0. Teraz je táto hodnota 0,46…

Tajomstvo úspechu

To, že má motor V8 osem valcov, je zrejmé, ale aký je zmysel ich usporiadania v dvoch radoch po štyroch valcoch, pričom medzi obidvomi radmi valcov je uhol 90 stupňov, a spojenie všetkých ojníc s rovnakým kľukovým hriadeľom? Prečo nepoužívať radový osemvalec alebo veľký radový šesťvalec s ekvivalentným zdvihovým objemom valcov? Jedným z dôvodov je to, že motor V8 je vo všeobecnosti kratší a často aj nižší, a je ho možné ľahšie namontovať pod kabínu než radový motor s rovnakým objemom. A kratší kľukový hriadeľ je silnejší a odolnejší než dlhší hriadeľ, ktorý si vyžaduje radový šesťvalec.

05
06
07
08

Motory s viac valcami sú v zásade schopné poskytovať väčší výkon než motory s menším počtom valcov. Nie je preto náhoda, že toľko vysoko výkonných a luxusných automobilov je vybavených športovými motormi V8. Pri type štvortaktných motorov V8, ktoré spoločnosť Scania vyrába, dochádza k zážihu vo valci pri každom otočení kľukového hriadeľa o 90°. Pri jednom otočení kľukového hriadeľa tak nastane zážih v dvoch valcoch, čo prináša plynulé a stabilné dávkovanie výkonu. Spôsob, akým tieto motory s väčším počtom valcov pracujú, dokresľuje aj ich legendárny zvuk. Tento typický „rachot“ motora V8 inžinieri Scanie pri svojich najnovších verziách zabezpečili prostredníctvom úprav v rozdeľovači je o niečo výraznejší.

Stále v hľadáčiku

A ako vyzerá budúcnosť spaľovacích motorov, ako je V8 od spoločnosti Scania podľa samotnej automobilky? Ide o dinosaurov dneška, ktorí sú predurčení na zánik? Alebo ich čaká dobrá budúcnosť? „Odpoveď vo veľkej miere závisí na tom, o akej perspektíve a časovom horizonte sa bavíme,“ hovorí Vlaskamp.

„V Scanii sme koniec koncov presvedčení, že takmer všetky nákladné vozidlá budú tak či tak elektrifikované. Elektromotory majú veľa vlastností a výhod, na ktoré nie je možné zabúdať. Takže áno, podľa mňa je jasné, že nakoniec nahradia spaľovací motor. Avšak v segmente dopravy, kde sa motory V8 používajú, ako je napríklad odvoz dreva z lesov, nočná preprava ťažkých komponentov veterných elektrární alebo nasadenie na rozsiahlych trasách v Rusku či Austrálii, je ťažké nahradiť ich elektrickými riešeniami, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii. Domnievam sa, že pokým nebudú dostupné efektívnejšie a lacnejšie akumulátory a lepšia infraštruktúra nabíjacích staníc, zostanú motory V8 kraľovať aj naďalej.

Komerčný úspech

Motor Scanie V8 bol vždy drahší než „normálne“ pohonné jednotky, a to podľa švédskej automobilky nielen preto, že prináša vyššiu produktivitu a prevádzkyschopnosť. V priebehu rokov sa oblasť motorov V8 stala pre spoločnosť Scania z komerčného hľadiska veľmi významnou. „Ak sa na to pozriete z pohľadu skutočnej celkovej ekonomiky prevádzky a zahrniete do kalkulácie produktivitu a vyšší zisk dopravcu, zistíte, že motory V8 od Scanie trvalo dokazujú svoju hodnotu. Naši zákazníci využívajúci motory V8 sa neustále vracajú a ich vozidlá sú na trhu ojazdených nákladných vozidiel stále atraktívne,“ hovorí Vlaskamp.

Posledné verzie motorov V8 boli predstavené v roku 2017 a vyslúžili si uznanie za svoju pôsobivú hospodárnosť. Nový rad, ktorý je k dispozícii s výkonom 382 kW (520 k), 427 kW (580 k) a 479 kW (650 k) a iba systémom SCR, ponúka pre dopravcov, ktorí potrebujú vozidlá s vysokou kombinovanou hmotnosťou ťahača a návesu a/alebo požadujú vyššie priemerné rýchlosti, podľa Scanie úsporu paliva 7–10 %. Je však potrebné tiež dodať, že nová generácia motorov V8 bola z hľadiska udržateľnosti odpoveďou Scanie na požiadavky a trend smerom k ťažším a dlhším nákladným vozidlám, ktoré majú podstatne vyššie emisie CO2 na tonokilometer.

09x
10x
11x
12x

V súčasnej dobe jednoducho neexistujú žiadne reálne alternatívy a všetky naše motory V8 spĺňajúce normy Euro 5 a 6 môžu ako palivo využívať HVO. Verzia s výkonom 580 k umožňuje tiež pohon na 100 % bionaftu,“ uvádza Vlaskamp. Najnovšie motory s výkonom 382 kW (520 k), 427 kW (580 k) a 479 kW (650 k) iba vo verzii SCR tvoria kvarteto spoločne s vrcholovou verziou s najvyšším výkonom 537 kW (730 k) a systémom EGR/SCR. Každý z týchto motorov je pritom na ceste podľa Scanie schopný poskytnúť zákazníkom potrebný maximálny výkon. V kombinácii s vhodnými nápravami a správnymi prevodovkami na príslušné použitie sú tieto motory pripravené čeliť takmer každej výzve bez nutnosti akýchkoľvek dodatočných úprav. Vozidlá s nimi sú dokonca schopné prepravovať náklad s hmotnosťou až 250 ton so štandardnou jednokotúčovou suchou spojkou.

Text: red, foto: Scania

Čítať 1267 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 83 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.