Vytlačiť túto stránku

Vláda SR schválila novelu zákona o cestnej premávke

Posted On streda, 19 jún 2019 14:52
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Slovenská vláda na svojom 161. zasadaní 19. júna schválila návrh zákona z dielne Ministerstva vnútra SR, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

V časti o vodičských oprávneniach a vodičských preukazoch sa navrhuje možná menej prísna aplikácia európskeho práva pri udeľovaní vodičských oprávnení pre nákladné vozidlá a autobusy, ktorá platila na Slovensku aj pred rokom 2006 a ktorú v súčasnosti už využívajú aj iné štáty EÚ (napr. ČR, Francúzsko, Nemecko, Poľsko či Rakúsko).

Ak návrh vlády SR prejde schvaľovaním v slovenskom parlamente a odobrí ho prezident SR, novela zákona by mala byť účinná od 1. decembra 2019. Minimálny vek na vedenie motorových vozidiel skupiny C a CE by sa potom mal znížiť z 21 rokov na 18 rokov a na vedenie motorových vozidiel skupiny D a DE z 24 rokov na 21 rokov pri spôsobe a obmedzeniach, ktoré vyplývajú zo smernice EP a Rady (EÚ) 2018/645 prenesenej uznesením vlády SR č. 469/2019.

Návrh takisto zavádza napríklad obdobu skúšobnej doby (dva roky od udelenia vodičského oprávnenia skupiny B), v rámci ktorej sa po dvoch závažných priestupkoch alebo prekročeniach rýchlosti budú musieť vodiči podrobiť doškoľovaciemu kurzu v autoškole, rehabilitačnému programu u dopravného psychológa a preskúšaniu pravidiel na polícii. Celý materiál a ďalšie návrhy na zmeny zákonov novelou je možné si pozrieť aj tu.

Text: red, ilustračné foto: Dreamstime

Čítať 2099 krát

Súvisiace položky (podľa značky)