Nová koncepcia NXT od Scanie

Posted On streda, 12 jún 2019 11:30
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Spoločnosť Scania predstavila novú koncepciu autonómneho elektromobilu na akumulátorový pohon pre mestské prostredie. Je navrhnutá ako flexibilné vozidlo, ktoré umožňuje prepravu osôb dochádzajúcich do práce alebo z práce v ranných hodinách, na rozvoz tovaru počas dňa a odvoz odpadu v noci.

V mnohých mestách teraz prebiehajú zmeny v oblasti dopravy, ktoré podporujú požiadavky znížiť emisie a zaistiť plynulejšiu prevádzku bez kolón. Podľa Scanie technologický pokrok pri elektrických a autonómnych vozidlách bude hlavným predpokladom pre úspešný prechod na systém udržateľnej dopravy v mestách. Vozidlo NXT je navrhnuté pre rok 2030 a ďalej a zahŕňa niekoľko špičkových funkcií, ktoré sú k dispozícii už dnes. „NXT predstavuje víziu budúcnosti dopravy v mestách. Niektoré z technológií ešte potrebujú určitý čas k úplnému rozvoju, avšak pre nás je dôležité, že sme vytvorili skutočné koncepčné vozidlo, pri ktorom bude možné vizuálne a technicky demonštrovať myšlienky toho, čo je na dosah,“ uviedol Henrik Henriksson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Scania. Pri vozidle NXT je možné predné a zadné pohonné moduly namontovať na karosériu autobusu, rozvážkového nákladného vozidla alebo vozidla pre odvoz komunálneho odpadu.

01
02

Zdieľanie a väčšia flexibilita

Pri dosahovaní skutočnej zmeny v ekosystéme dopravy hrajú podľa švédskej automobilky síce vozidlá dôležitú úlohu, ale podľa nej sa musíme zamerať i na ďalšie aspekty. „Je vyžadovaný významný rozvoj infraštruktúry pre potreby elektrifikovaných i autonómnych vozidiel. Navyše, nepretržitý pohyb osôb a tovaru v mestách je potrebné riešiť skôr koherentným spôsobom, než nesúvislým plánovaním,“ uvádza Scania. Podľa H. Henrikssona v spoločnosti Scania nemôžu pretvoriť celý systém dopravy v mestách. „Môžeme sa však pokúsiť podnietiť zmenu, čo je práve zmyslom koncepcie NXT – premýšľať o doprave a vozidlách iným a udržateľným spôsobom,“ doplnil generálny riaditeľ Scania.

Nové a odlišné

Je to niečo nové, niečo veľmi odlišné. Napriek tomu je však flexibilný dizajn a modulárne jednotky neochvejným stredom záujmu spoločnosti Scania,“ hovorí Robert Sjödin, manažér projektu NXT. Osemmetrový autobusový modul je zostavený ako jedna kompozitná jednotka, vďaka čomu je možné podstatne znížiť hmotnosť. Akumulátory s valcovými článkami sú umiestnené pod podlahou, čo umožňuje využití inak „mŕtvy“ priestor a prispieva k lepšiemu rozloženiu hmotnosti. S nízkou hmotnosťou vozidla, menšou než osem ton, je dojazd so súčasnými akumulátormi odhadovaný na 245 kilometrov. „Neustále zdokonaľovanie po malých krokoch bolo vždy charakteristickým znakom spoločnosti Scania,“ dodáva R. Sjödin. Podľa neho sa automobilka chystá na obrovský skok do budúcnosti. „Vozidlo NXT poskytne neoceniteľné, hmatateľné dáta pre náš ďalší vývoj elektrifikovaných autonómnych vozidiel,“ uzatvoril manažér projektu NXT.

Text: red, foto: Scania

Čítať 724 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 90 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.