Modifikácie pod označením MAN Individual

Posted On utorok, 28 máj 2019 14:39
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

MAN túto jar spojil svoje aktivity v oblasti modifikácii truckov, autobusov a vanov pod označenie MAN Individual. Pôvodne robili úpravy špecializované strediská MAN Truck Modification Center, resp. MAN Bus Modification Center.

Neštandardné priania zákazníkov sa budú najnovšie realizovať podľa automobilky vo fabrikách v Mníchove, Plauene a vo Wittlichu, resp. v rakúskom Steyri. Dopyt po špeciálnych modifikáciách značky v posledných rokoch trvale rastie. Kým v minulosti išlo o zhruba 2 000 truckov ročne, tento počet roku 2017 stúpol na 4 500 a vlani na cca 6 000. Najčastejšie ide o úpravy kabíny, zmeny podvozka alebo prispôsobenie pohonnej sústavy.

Čo sa týka kabín, v ponuke MAN Individual sú ploché aj zošikmené strechy, výklenky v streche alebo polovičná kabína na prepravu dlhých materiálov. Objednať si však možno i rôzne prídavné presklenia vrátane zadnej steny pre ovládanie žeriavu priamo z kabíny, sklápacie sedadlá alebo vybavenie pre autoškoly. K dispozícii je tiež kompletný sortiment výbavy pre záchranárske vozidlá, inštalovanie signalizačných zariadení, vysielačiek, tretie sedadlo v kabíne trucku, dajú sa domontovať prídavné odkladacie boxy. Často žiadané je zväčšenie kabíny typu C – ide o zaujímavú prestavbu, pri ktorej sa štandardná zadná stena vymení za lisovaný sklolaminátový dielec a interiér sa tým predĺži približne o 26 centimetrov.

02 MANx
03 MANx
05 MANx
06 MANx

Od roku 2018 si zákazníci môžu objednať na podvozok MAN TGS už aj dvojitú štvordverovú kabínu, ktorá bola predtým k dispozícii len z priamo z výroby a iba pre modely z radov TGL a TGM. Pre potreby sektora komunálnych služieb treba sériové šasi neraz podrobiť veľmi špecifickým úpravám. Niektoré magistráty si objednávajú na kabíne trucku posuvné dvere – kvôli tesnému priestoru v uliciach plných zaparkovaných áut. Ak treba podstatne zväčšiť prepravnú kapacitu dlhších kabín typu L, LX a XL, vyrieši to montáž štvormiestnej lavice namiesto spodného lôžka. Cestujúci na vonkajších sedadlách sú pripútaní trojbodovými pásmi a na prostredných dvoch sú bedrové bezpečnostné pásy. Pri podvozku sa úpravy sústredia najmä na zmeny rázvoru, skracovanie rámu alebo ohýbanie previsov rámu, inštaláciu ďalších náprav a riadených zadných náprav alebo na posúvanie a úpravy prídavných komponentov rámu. Pre pracovné náradie (napr. kefa a vysávač pri zametacích vozidlách) alebo meracie zariadenia (pri cisternových vozidlách) treba vytvoriť priestor, takže na ráme sa mení umiestnenie skrine s batériami, palivovej nádrže aj zásobníkov na vzduch.

Text: red, foto: MAN Truck & Bus

Čítať 861 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 57 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.