Titul šampióna Scanie do Nórska

Posted On pondelok, 27 máj 2019 16:21
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Množstvo emócií. Radosť i sklamanie. Nakoniec ale môže byť len jeden víťaz. Titul európskeho šampióna Scania Driver Competitions 2019 si zo zápolenia v dňoch 24. – 25. mája vo švédskom Södertälje odnáša Nór Andreas Nordsjo.

Vo finálovej disciplíne Extreme Knock the King nórsky vodič porazil Fredrika Arwidmarka zo Švédska, ktorý skončil na druhom mieste, a Pjotra Dovengiewicsa z Poľska, ktorý obsadil tretie miesto. Finalisti pritom nezasúvali len červený kužeľ medzi dva modré, ale absolvovali aj hasenie požiaru a umiestnenie palety s tovarom na určené miesto.

01
02
03
04

Náš slovenský zástupca Eduard Straka zo spoločnosti Danper sa držal veľmi dobre a potešil postupom z kvalifikačného kola do štvrťfinále medzi osemnásť najlepších vodičov z tridsať zúčastnených z celej Európy. Predviedol parádnu jazdu, ale vo vyraďovacej výzve ostal na štíte ďalšieho štvrťfinalistu Dána Alexandra Dydensborg Stauna...

Súboje vodičov

V kvalifikačnom kole Scania Driver Competitions súťažiaci absolvovali sedem disciplín: kontrolu vozidla pred jazdou, jazdu na spotrebu, defenzívnu jazdu, správne upevnenie nákladu, prvú pomoc, precízne manévrovanie iba pomocou kamery, off-road jazdu s XT a zhazovanie kužeľov Knock the King. Eduard Straka tu skončil celkovo na siedmom mieste a spolu s ďalšími sedemnástimi súperil vo vyraďovacej jazde v disciplíne Vodná výzva o postup medzi deväť semifinalistov. Žreb mu prisúdil dánskeho vodiča Alexandra Dydensborg Stauna. Edo predviedol parádnu jazdu, ale nakoniec ostal na Dánovom štíte.

 

09
10
11
12

Výsledok play off bol napínavý, pretože obaja súperi jazdili bez chyby, vodu takmer nevylievali, a na mililiter jej mali presne, čo sa ukázalo až po ustálení hladiny nádrže. Rozhodlo tak 16 sekúnd, o ktorých bol Alexander v cieli rýchlejší od Eda.

Dojmy nášho účastníka

Ako sa po súťaži vyjadril Eduard Straka: „Bola to vynikajúca skúsenosť s perfektnou organizáciou, ktorá mi posunula viaceré obzory a motivuje ma ešte sa ďalej zlepšovať v tom, čo robím.“ Slovenský zástupca v súťaži, ktorý pracuje ako vodič nákladného auta dvanásť rokov, kvitoval, že si nielen prešiel jednotlivými disciplínami, ale dostával aj spätnú väzbu od hodnotiteľov, čo vykonal správne a čo nie.

05
06
07
08

Súťaž mi tiež ukázala, ako môžem jazdiť ešte bezpečnejšie a úspornejšie. Rovnako som si napríklad vyskúšal prvú pomoc v situácii, ktorá sa blížila realite a precítil zásah, čo mi dodalo sebadôveru do budúcna, ak by som sa s podobnou situáciou stretol. Doteraz to bola len teória, a ako by som sa zachoval, som mohol len odhadovať. Teraz to viem. V tomto je súťaž isto prínosom. Ak chcete, posúva vás,“ skonštatoval Eduard Straka.

Resumé

Ostatná súťaž Scania Driver Competitions odštartovala národným kolom na Ukrajine už v októbri 2018 a posledné národné finále boli len nedávno vo Fínsku a Bielorusku. Príprava na samotné finále v Södertälje začala už pred rokom a počas neho sa na ňom podieľalo takmer 200 organizátorov. Prvú medzinárodnú súťaž vodičov organizovala Scania v roku 2003, tohtoročná bola už siedma v poradí, pričom súťažami doteraz prešlo viac ako 350 000 vodičov po celom svete.

Text a foto: Roman Kment

Čítať 1026 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 94 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.