Bezpečnostné prvky áut by sa mali rozšíriť

Posted On utorok, 21 máj 2019 12:15
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Bezpečnostné prvky automobilov, ako systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti či vyspelý systém núdzového brzdenia, by mali byť od mája 2022 súčasťou všetkých nových vozidiel.

Vyplýva to z pripravovanej zmeny nariadenia Európskeho parlamentu (EP) a Rady o požiadavkách na typové schvaľovanie motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel a systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek určených pre tieto vozidlá týkajúce sa všeobecnej bezpečnosti. Zmeny v apríli schválil EP a je na stole ministrov členských štátov v Rade EÚ. Čo to bude znamenať, ak ho títo schvália v nezmenenej podobe?

Lepšia výbava vozidiel

Medzi bezpečnostné prvky, ktoré by mali byť súčasťou povinnej výbavy všetkých nových vozidiel, bude patriť systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti (ISA), príprava na montáž alkoholového imobilizéra, systém varovania vodiča pred ospalosťou a stratou pozornosti, pokročilý systém varovania vodiča pre rozptýlením, signál núdzového brzdenia, detekcia spätného chodu a zariadenie na záznam údajov o udalostiach (čierna skrinka).

Predpokladá sa, že systémy ISA by mohli znížiť počet smrteľných nehôd na cestách až o 20 %. Tie by na základe údajov z elektronických máp a sledovania dopravných značiek upozorňovali vodiča na každé prekročenie povolenej rýchlosti. Osobné a ľahké úžitkové vozidlá by mali byť vybavené aj systémom núdzového brzdenia, ktorý bol dosiaľ súčasťou povinnej výbavy iba pri nákladných automobiloch a autobusoch. Povinným bude aj systém núdzového udržania vozidla v jazdnom pruhu. Väčšina týchto asistenčných systémov by po schválení mala byť povinná pre nové modely automobilov od mája 2022 a pre existujúce modely od mája 2024.

1x
2x
3x
4x

Bezpečnejšie trucky a busy

Nákladné automobily a autobusy budú musieť byť tiež podľa zákonodarcov v EÚ navrhované tak, aby zlepšili priamy výhľad vodiča, a teda aj viditeľnosť zraniteľných účastníkov cestnej premávky - najmä chodcov a cyklistov. Dizajn týchto vozidiel by mal v budúcnosti v čo najväčšej možnej miere odstrániť mŕtve uhly vpredu a po bokoch vodiča. Požiadavka lepšieho priameho výhľadu vodičov by sa mala vzťahovať na nové modely automobilov od novembra 2025, existujúcich modelov by sa mala týkať od novembra 2028.

Úprava nárazových testov

Návrh nového nariadenia tiež v snahe zvýšiť ochranu chodcov a cyklistov upravuje požiadavky pasívnej bezpečnosti týkajúce sa napríklad predných a bočných nárazových testov či čelných skiel. Sprísniť by sa malo aj typové schvaľovanie pneumatík, v rámci ktorého by sa mala pneumatika testovať aj v opotrebovanom stave.

Text: red, ilustračné foto: Volvo Trucks

Čítať 926 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 60 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.