Spoločnosť BOSTA získala prvé LNG ťahače

Posted On utorok, 07 máj 2019 17:59
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Spoločnosť BOSTA si dnes, 7. mája, prevzala prvé dva ťahače LNG na skvapalnený zemný plyn. Plánuje ich využívať pri bežnej medzinárodnej preprave tovaru. Nákup vozidiel značky Scania modelu R 410 4x2 je to o zaujímavejší, že sa nerealizoval vďaka štátnej podpore či z eurofondov, ale je výsledkom vlastnej investície dopravcu.

Scanie LNG disponujú novo vyvinutým plynovým motorom švédskej značky s normou Euro 6. Motor OC13 101, výkonovo porovnateľný s dieselovým agregátom, je spriahnutý s 12-stupňovou prevodovkou Opticruise. Pracuje v Ottovom cykle, t. j. s predmiešaním paliva a zapaľovacími sviečkami. Ponúka maximálny výkon 302 kW (410 k) pri 1 900 ot./min. a max. krútiaci moment 2 000 Nm v rozpätí od 1 100 do 1 400 ot./min. Ťahač využíva dve  oceľové 550 l nádrže, do ktorých sa zmestí približne 440 kg skvapalneného plynu, čo reálne stačí bez dopĺňania paliva jazdnej súprave na viac ako 1 000 km. Vozidlá pre spoločnosť BOSTA ponúkajú pre vodičov komfortnú spaciu kabínu Highline (CR20H) s dvomi lôžkami.

TB NEWSLETTER

Inovácie sú riešením

Pokiaľ nebudeme v cestnej doprave inovovať, neposunieme ju ďalej. Pri neustálom zvyšovaní počtu vozidiel na cestách sú inovácie riešením, ako predchádzať negatívnym dopadom ich nárastu,“ uviedol Stanislav Boušek, konateľ spoločnosti BOSTA pri preberaní kľúčov od obchodného zástupcu spoločnosti Scania Maroša Beňa. Podľa slov dopravcu sa aj u nich snažia premýšľať ekologicky a s vozidlovým parkom prispievať k lepšiemu životnému prostrediu s produkovaným nižším množstvom emisií.

Bosta 0
Bosta 1
Bosta 2
Bosta 3

 

Potenciál na inovácie však nevidí Stanislav Boušek iba v používaní čistejšieho alternatívneho pohonu vozidiel, ale tiež v zlepšovaní vyťaženosti vozidiel, využívaní telematiky a školeniach vodičov. „O alternatívne pohony k naftovým agregátom sme sa zaujímali už dlhšie. K nákupu plynových ťahačov nás povzbudilo minuloročné pilotné testovanie, ktoré predstavilo dostupnú technológiu vhodnú pre diaľkovú prepravu a to, že v oblasti nasadenia našich vozidiel je čerpacia stanica na LNG, ktorá zabezpečí ich potrebný rádius,“ doplnil konateľ spoločnosti BOSTA.

Dôvera napriek neznámemu

O opodstatnenosti cesty LNG v diaľkovej doprave pri „čistých“ riešeniach pohonu sú v BOSTE presvedčení, i keď, ako uviedol Stanislav Boušek, stojí pred nimi veľa neznámych. „Dvojtýždňové pilotné testovanie na našej konkrétnej trase bola jedna vec, druhá bude reálna viacročná prevádzka, s ktorou budeme ešte len získavať skúsenosti,“ uviedol konateľ spoločnosti BOSTA.

Finančný model prevádzkovania ťahačov na päťročný lízing s definovaným maximálnym počtom odjazdených kilometrov vyriešil dopravca so spoločnosťou Scania Finance a dopĺňa ho servisný kontrakt. „Neviem si predstaviť prevádzku takýchto vozidiel bez zodpovedajúcej garancie a starostlivosti,“ prízvukoval Stanislav Boušek. Ako ho doplnila Adriana Kohútová zo spoločnosti Scania Finance, vďaka úzkej spolupráci s predajcom vozidiel značky Scania a servisnými špecialistami vedia dopravcom ponúknuť riešenie presne šité na mieru pod jednou strechou.

Bosta 4
Bosta 5
Bosta 6
Bosta 7

Spoločnosť BOSTA sa v súčasnosti zameriava na cestnú prepravu tovaru v rámci EÚ, špecializuje sa tiež na prepravu tovaru výmennými nadstavbami, tzv. „swap body“, prepravu veľkoobjemovými návesmi a prepravu nebezpečného tovaru v súlade s ADR, mimo cisterien.

Text a foto: Roman Kment

Čítať 4152 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 298 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.