3D tlač Daimleru pokročila s automatizáciou

Posted On pondelok, 06 máj 2019 16:12
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Koncern Daimler už v roku 2017 začal realizovať výrobu niektorých náhradných dielov pomocou 3D tlače. Nedávno oznámil, že v spolupráci so spoločnosťami Premium Aerotec a EOS dosiahli opäť ďalší míľnik, ktorým je vývoj novej automatizovanej linky na výrobu kovových dielov 3D tlačou.

Plne digitalizovaná linka budúcej generácie je schopná „tlačiť“ hliníkové komponenty pre automobilový a letecký priemysel podstatne nákladovo efektívnejšie ako súčasne dostupné zariadenia. V rámci programu NextGenAM sa ukázalo, že nová linka dokáže vyrobiť 3D tlačou diely až o 50 % lacnejšie ako doterajšie systémy. Úspech novej linky spočíva podľa Daimleru v dômyselnom a odstupňovateľnom procese, ktorý je plne automatizovaný až do bodu, kde sa tlačený diel mechanicky oddelí od platformy na výstavbu.

V celom procese, od prípravy údajov až po spekanie laserom, sa tak teraz nevyžaduje žiadna manuálna práca. Dopravný systém a roboti zabezpečujú plynulý pohyb podkladového kovového materiálu cez každú fázu výroby dielu na linke. Základom systému je laserový systém so štyrmi lúčmi EOS M 400-4 pre priemyselnú 3D tlač. Pilotná linka spoločností Premium Aerotec, EOS a Daimler je podľa nemeckého automobilového koncernu schopná automatizovanej výroby komponentov podľa noriem kvality sériovej výroby. Z linky už schádzajú niektoré náhradné diely pre značku Mercedes-Benz, ako je napríklad úchytka pre motor v trucku (na snímke).

3D dielx

Takáto 3D tlač je však podľa Daimleru vhodná aj na malosériovú výrobu dielov pre automobily, ktoré sa plánujú dodávať v limitovaných edíciách. Keďže nová pilotná 3D linka ukázala sľubné výsledky so zodpovedajúcou kvalitou, podľa Daimleru prebieha v súčasnosti príprava na audit podľa požiadaviek prísneho priemyselného štandardu VDA 6.3. To je jedna z podmienok spoločnosti Daimler, aby prevádzkovatelia 3D kovovej tlače mohli dodávať pre automobilku podobné sériovo vyrábané komponenty. Automatizácia celého výrobného reťazca 3D tlače tak v budúcnosti umožní výrobu väčšieho množstva sád dielov v sériovej výrobe - s rovnakou spoľahlivosťou, funkčnosťou, životnosťou a hospodárnosťou, ako sú konvenčne vyrábané komponenty.

Text: rak, ilustrácie: Daimler AG

Čítať 588 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 121 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.