Európsky parlament s mandátom k Balíku mobility

Posted On piatok, 05 apríl 2019 07:34
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Po odkladoch schválil Európsky parlament (EP) svoju pozíciu k reforme pravidiel v cestnej doprave, tzv. Balíku mobility. Na dosiahnutie konečných pravidiel musí ešte rokovať EP a Rada EÚ a dohodu formálne potvrdiť členské štáty EÚ.

Európski poslanci 4. apríla posunuli legislatívny návrh týkajúci sa pracovných podmienok vodičov a nezákonných postupov v sektore cestnej nákladnej dopravy do druhého čítania. Európsky parlament tak schválil svoj mandát na rokovania s Radou EÚ o reforme pravidiel vysielania vodičov, ich odpočinku a účinnejšieho vymáhania pravidiel týkajúcich sa kabotáže. Keďže postoj EP a Rady EÚ je teraz veľmi podobný, zavŕšenie procesu tvorby novej legislatívy EÚ je na dobrej ceste.

Spravodlivejšia konkurencia

Aby sa ľahšie kontrolovalo dodržiavanie právnych predpisov, EP presadzuje, aby sa súčasné pravidlá obmedzujúce počet kabotážnych prepráv a vykládok nahradili časovým limitom pre kabotáž v trvaní troch dní. Prekročenia hraníc by mali byť zaznamenávané tachografom. Po ukončení kabotážnej prepravy by vozidlo malo v domovskom členskom štáte stráviť aspoň 60 hodín predtým, ako vyrazí na ďalšiu takúto prepravu, aby sa zabránilo takzvanej systematickej kabotáži. V snahe vysporiadať sa s fenoménom schránkových firiem poslanci EP tiež chcú, aby dopravné spoločnosti museli na území členského štátu, v ktorom sú registrované, realizovať podstatnú časť svojej podnikateľskej činnosti. Nakoľko medzištátna cestná preprava sa nerealizuje iba nákladnými automobilmi, pravidlá EÚ by sa podľa poslancov mali vzťahovať aj na dopravcov využívajúcich ľahké úžitkové vozidlá.

 

TB NEWSLETTER

Jasné pravidlá vysielania vodičov

Zákonná úprava vysielania vodičov na úrovni EÚ by mala podľa poslancov EP priniesť jasný právny rámec pre uplatňovanie pravidiel vysielania pracovníkov vo vysoko mobilnom sektore cestnej dopravy, zaistiť spravodlivú odmenu pre vodičov a zabrániť uplatňovaniu odlišných pravidiel niektorými členskými štátmi, ktoré zvyšujú byrokratickú záťaž dopravcov. Pravidlá vysielania vodičov by sa podľa poslancov mali vzťahovať na kabotážnu a cezhraničnú prepravu, s výnimkou tranzitu, bilaterálnej prepravy a bilaterálnej prepravy s jednou vykládkou alebo nakládkou tovaru v každom smere (prípadne žiadna vykládka či nakládka po ceste do destinácie a dve pri návrate). Európsky parlament sa zasadzuje za využívanie digitálnych technológií, ktoré by zjednodušili vodičom ich prácu a znížili prestoje počas cestných kontrol. Kontroly a inšpekcie by sa podľa poslancov mali zamerať na dopravné spoločnosti s horšou históriou dodržiavania pravidiel. Naopak, dopravcovia, ktorí pravidlá rešpektujú, by sa mali dočkať menšieho počtu náhodných kontrol.

Lepšie pracovné podmienky pre vodičov

Poslanci EP tiež chcú zmeny, ktoré by viedli k lepším podmienkam oddychu pre vodičov. Dopravné spoločnosti by napríklad mali zorganizovať prácu svojich vodičov tak, aby im pravidelne, aspoň však raz za štyri týždne, umožňovala vrátiť sa domov. Povinný pravidelný týždenný odpočinok vodičov v trvaní 45 hodín by sa podľa schválenej pozície EP nemal čerpať v kabíne vozidla.

Postoj združení dopravcov

Na postoj Európskeho parlamentu reagovali v podobnej zhode 4. apríla aj združenia ČESMAD Bohemia a ČESMAD Slovakia. Podľa hovorcu ČESMAD Bohemia Martina Felixa je schválenie pozície EP pre dopravcov dobrou správou. Kompromis podľa zástupcov slovenských dopravcov ešte stále nie je ideálny, aj keď sa na ňom bude ďalej pracovať, ale ČESMAD Slovakia si myslí, že slovenskí dopravcovia sa s ním budú vedieť vyrovnať. „Vyňatie tranzitných, bilaterálnych a obmedzeného počtu treťoštátnych prepráv umožní našim dopravcom realizovať prepravu bez dodržiavania zložitých predpisov v súvislosti s vysielaním zamestnancov. Nestotožňujeme sa s tým, že Európsky parlament zakázal trávenie 45-hodinového týždenného odpočinku v kabíne vozidla, ale zároveň vítame, že skrátené trávenie odpočinku je ponechané podľa doterajších pravidiel. Rovnako je pre nás prijateľná úprava kabotáže,“ uviedla hovorkyňa ČESMAD Slovakia Martina Baumann.

Text: rak, ilustračné foto: Európsky parlament

Čítať 1415 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 35 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.