Neistota brexitu neobchádza ani dopravcov

Posted On utorok, 19 marec 2019 17:00
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Odchod Veľkej Británie z Európskej únie, tzv. brexit, bude mať vplyv aj na cestnú dopravu. Neistota zo spôsobu, akým bude realizovaný, neobchádza ani dopravcov na Slovensku, keďže mnohí majú obchodné zmluvy aj v rámci Veľkej Británie a vykonávajú prepravy medzi úniou a spoločenstvom.

Uviedla to pre tlačovú agentúru TASR hovorkyňa Združenia cestných dopravcov ČESMAD Slovakia Martina Baumann. V súvislosti s brexitom preto podľa Martiny Baumann združenie už niekoľko mesiacov intenzívne komunikuje so slovenskými ministerstvami dopravy a  zahraničných vecí o konkrétnych bodoch návrhu nariadenia EÚ o spoločných pravidlách na zabezpečenie základnej prepojiteľnosti v cestnej nákladnej doprave medzi Veľkou Britániou a EÚ.

Na svojej webovej stránke združenie uvádza aj tipy a odporúčania týkajúce sa pripravenosti odvetvia cestnej nákladnej dopravy EÚ na brexit (materiál IRU Príprava na brexit tu). Návrh Európskej komisie o spoločných pravidlách na zabezpečenie dočasnej základnej prepojiteľnosti v doprave tovarov medzi EÚ a Veľkou Britániou má umožniť britským dopravcom dočasne deväť mesiacov prepravovať tovar do EÚ za predpokladu, že Veľká Británia poskytne rovnaké práva dopravcom z EÚ a bude tiež zabezpečená férová konkurencia. Komisia by tiež mala za úlohu monitorovať podmienky konkurencie pre cestných dopravcov medzi EÚ-27 a Veľkou Britániou. Nariadenie by sa malo začať uplatňovať v deň vystúpenia Británie z EÚ bez dohody (tzv. tvrdý brexit).

Text: rak, ilustračné foto: Dreamstime

Čítať 650 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 49 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.