Volvo FH s technológiou I-Save

Posted On piatok, 08 marec 2019 06:51
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Spoločnosť Volvo Trucks predstavila pre diaľkovú dopravu model Volvo FH s technológiou I-Save. Kombináciou nového motora so zdokonalenými funkciami na úsporu paliva môže toto riešenie pri diaľkovej preprave znížiť podľa automobilky náklady na pohonné látky až o sedem percent.

Srdcom vozidla Volvo FH s technológiou I-Save je nový motor D13TC. Je vybavený patentovanými piestami s novým tvarovaným vnútrom, ktoré zlepšuje spaľovanie a zvyšujú účinnosť tým, že vedú teplo a energiu do stredu valcov. Prebytočné teplo z výfukových plynov sa znova použije na pohon motora prostredníctvom prídavnej turbíny systému Turbo Compoud. D13TC poskytuje vyšší krútiaci moment až o 300 Nm. To znamená, že nie je potrebné až také zrýchlenie a toľko paliva, aby sa na diaľnici udržala stabilná rýchlosť vozidla. Pre verziu modelu FH I-Save (obchodne v tzv. balíku Palivo pre diaľkovú prepravu) je motor D13TC dostupný s dvomi max. výkonmi 343 kW/460 k (2 600 Nm) a 373 kW/500 k (2 800 Nm).

Save2x
Save3x
Save4x
Save5x

Medzi ďalšie prvky technológie I-Save patria nové úsporné zadné nápravy, čerpadlo posilňovača riadenia s premenlivým objemom, aktualizovaný systém I-See s využitím máp, ktorý vopred analyzuje topografiu trasy s cieľom prispôsobiť jazdu čo najekonomickejšie či prevodový softvér I-Shift optimalizovaný pre diaľkovú prepravu. Samozrejmou je pri vozidle funkcia vypnutia voľnobehu motora i tempomat I-Cruise s funkciou I-Roll, ktorá prispôsobuje rýchlosť pre dosiahnutie nižšej spotreby paliva. „Každý aspekt technológie I-Save sme prispôsobili tak, aby vyhovoval dopravcom v oblasti diaľkovej prepravy. Najmä tým, ktorí zvyčajne najazdia viac ako 120 000 km za rok,“ uviedol Mats Franzén, riaditeľ stratégie hnacej línie v spoločnosti Volvo Trucks.

Volvo FH s technológiou I-Save bude možné podľa automobilky na európskych trhoch objednávať od 11. marca 2019. Úsporu sedem percent udáva výrobca pri porovnaní s modelom FH s motorom D13 eSCR Euro 6 D. Uvádza tiež, že skutočná spotreba paliva sa môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov, ako je použitie tempomatu, topografia trasy, jazdné zručnosti vodiča a poveternostné podmienky.

Text: red, foto: Volvo Trucks

Čítať 859 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 155 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.