Normy pre trucky v oblasti CO2 dohodnuté

Posted On utorok, 19 február 2019 17:23
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Asociácia európskych výrobcov automobilov (ACEA) zobrala na vedomie konečnú dohodu o legislatíve, ktorou sa stanovia normy pre emisie CO2 z ťažkých úžitkových vozidiel. Tú 18. februára dosiahli Európsky parlament, Európska komisia a vlády členských štátov.

Doteraz v EÚ neplatia žiadne obmedzenia pre emisie CO2 z ťažkých úžitkových vozidiel. Jednotlivé inštitúcie EÚ viedli dlho diskusie, aké ciele majú pre trucky stanoviť. Nakoniec sa teda dohodlo, že záväzným bude pre oblasť nákladných automobilov zníženie emisií CO2 o 15 % do roku 2025 a o 30 % do roku 2030.

 

TB NEWSLETTER

V praxi to bude znamenať, že už v roku 2030 by takmer jedna tretina zo všetkých truckov na trhu mala byť na alternatívny pohon – s elektromotormi, motormi na stlačený či skvapalnený plyn alebo bioplyn (povinné kvóty pre vozidlá s nulovými emisiami). ACEA tieto stanovené ciele považuje za „vysoko ambiciózne“ a ich dosiahnutie za veľmi náročné, najmä preto, že ich implementácia „nezávisí len od priemyslu úžitkových vozidiel a východiská cieľov sú stále neznáme“. „V tomto momente môžeme iba vyzvať členské štáty, aby urýchlene zvýšili úsilie v zavádzaní infraštruktúry, ktorá je potrebná na dobíjanie a doplňovanie paliva vozidiel s alternatívnym pohonom. Pretože aby sa splnilo stanovené zníženie emisií CO2, budú sa musieť trucky s alternatívnym pohonom predávať masovo," uviedol generálny tajomník ACEA Erik Jonnaert.

Nedostatok potrebnej infraštruktúry

Obavy asociácie ACEA vyplývajú z úplného nedostatku potrebnej infraštruktúry. Údaje podľa nej ukazujú, že v súčasnosti neexistuje infraštruktúra verejného nabíjania alebo dopĺňania paliva vhodná pre elektrické trucky alebo nákladiaky s pohonom na vodíkové palivové články. Aj v prípade čerpacích staníc so zemným plynom (CNG a LNG), ktoré sú špecifické pre nákladné vozidlá, dostupnosť zostáva na celom území Európy podľa ACEA veľmi nízka a nepravidelná.

Podľa Jonnaerta zavedenie benchmarkového systému pre výrobcov nákladných vozidiel od roku 2025 úplne ignoruje stránku dopytu po vozidlách. „Nemôžeme očakávať, že dopravcovia náhle začnú kupovať elektrické alebo iné vozidlá poháňané alternatívnym motorom, ak to pre nich nebude obchodne zaujímavé a nie je možné jednoducho nabíjať vozidlá alebo ich plniť pozdĺž všetkých hlavných diaľnic EÚ. Politici musia konať, aby zabezpečili, že trucky s nulovými emisiami, ktoré výrobcovia budú poverení vyrábať, môžu byť skutočne zakúpené a prevádzkované našimi zákazníkmi," doplnil generálny tajomník asociácie.

Aj keď je to prvýkrát, keď EÚ stanovuje normy CO2 pre nákladné vozidlá, je podľa ACEA mimoriadne znepokojujúce, že mnohé podporné opatrenia, ktoré by mohli prispieť k dosiahnutiu cieľov (dlhšie kombinácie vozidiel, alternatívne palivá atď.) sa odložili až do roku 2025.

Text: rak, ilustračné foto: DT

Čítať 749 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 73 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.