Dohoda ministrov o Balíku mobility

Posted On streda, 05 december 2018 12:07
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Rada Európskej únie (EÚ), ktorá zasadala 4. decembra v Bruseli na úrovni ministrov dopravy jednotlivých členských krajín, schválila pozíciu ku kľúčovej reforme v odvetví cestnej dopravy, ktorá zahŕňa pracovné podmienky vodičov, osobitné pravidlá vysielania vodičov v medzinárodnej doprave, prístup na trh nákladnej dopravy a lepšie presadzovanie pravidiel.

Podľa Norberta Hofera, rakúskeho ministra pre dopravu, inováciu a technológie a predsedu Rady, dohoda prináša spravodlivejšie pravidlá pre vodičov a dopravné spoločnosti a väčšiu efektivitu práce vnútroštátnych kontrolných orgánov. „Profesionálni vodiči budú ťažiť z lepších pracovných podmienok a spoločnosti pôsobiace v rôznych členských štátoch získajú väčšiu právnu istotu s nižšou mierou byrokracie,“ uviedol na tlačovej konferencii Norbert Hofer (na úvodnej fotografii).

TB NEWSLETTER

Dosiahnutie dohody o návrhoch v rámci tzv. prvého Balíka mobility bolo pre rakúske predsedníctvo v EÚ najvyššou prioritou. Ako informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR), na zasadaní Rady EÚ bol po viac ako dvanásťhodinovom rokovaní prijatý kompromis. „Išlo o jedno z najkomplikovanejších rokovaní, ktoré som v Bruseli absolvoval a všetky štáty si tvrdo hájili svoje záujmy. Som rád, že sa nám napokon podarilo prijať kompromisný návrh, ktorý z nášho pohľadu nie je ideálny, ale je to to najlepšie, čo sme mohli vyrokovať,“ vyjadril sa minister dopravy Arpád Érsek po  rokovaní. Kľúčovými prvkami dohody pre Slovensko je podľa nášho rezortu dopravy aj explicitné vyňatie tranzitu a bilaterálnych prepráv z uplatňovania smernice o vysielaní pracovníkov s dodatočnými operáciami bez ďalšieho geografického obmedzenia. Pre vodičov je podľa MDV SR dobrá správa tiež, že pri kontrolách budú predkladať iba dokumenty podľa fixného zoznamu. Členské krajiny nebudú môcť dopĺňať tento zoznam ich vnútroštátnymi predpismi.

Obdobie bez kabotážnej prepravy

Jedným z kľúčových prvkov na zlepšenie presadzovania predpisov v cestnej doprave je podľa Rady EÚ spoľahlivým spôsobom zaznamenať, kedy a kde nákladné vozidlo prekročilo hranicu, a lokalizovať činnosti spojené s nakládkou a vykládkou. Druhá verzia inteligentného tachografu toto všetko urobí automaticky. Všetky vozidlá vykonávajúce medzinárodnú dopravu by mali byť vybavené týmto zariadením do konca roka 2024. V súvislosti s kabotážou sa Rada držala súčasného pravidla, ktoré umožňuje maximálne tri operácie za sedem dní. S cieľom zabrániť systematickej kabotáži sa má zaviesť obdobie bez kabotážnej prepravy v trvaní päť dní pred tým, než sa v tej istej krajine s tým istým vozidlom bude môcť vykonať ďalšia kabotážna preprava.

Vodiči aj domov, spanie mimo kabíny

V snahe bojovať proti schránkovým spoločnostiam má byť súčasťou kritérií usadenia dopravných spoločností to, že dopravca bude musieť organizovať harmonogram práce vodičov takým spôsobom, aby sa mohli vrátiť každé štyri týždne alebo každé tri týždne, ak vodič čerpá dva skrátené týždenné odpočinky po sebe. S cieľom zabezpečiť primerané pracovné podmienky pre vodičov musí byť pravidelný týždenný odpočinok strávený mimo kabíny.

Vyňatie z pravidiel o vysielaní

V reforme sa zreteľne stanovuje, aké výhody budú profesionálnym vodičom plynúť zo zásady rovnakej odmeny za rovnakú prácu na rovnakom mieste. Na Rade ministrov sa dohodlo vyňatie tranzitu a bilaterálnych prepráv z uplatňovania smernice o vysielaní pracovníkov. Zároveň budú vyňate aj dodatočné operácie (za jednu operáciu sa chápe nakládka a vykládka) v rámci bilaterálnej prepravy, ktoré však bude možné vyňať z pravidiel vysielania po zavedení druhej verzie inteligentného tachografu. Tieto dodatočné operácie bude môcť dopravca vykonať v systéme 1+1 (jedna pri bilaterálnej preprave z miesta usadenia dopravcu a jedna pri bilaterálnej preprave do miesta usadenia dopravcu) alebo 0+2 (dve pri bilaterálnej preprave do miesta usadenia dopravcu). V prípade všetkých ostatných typov operácií vrátane kabotáže by sa režim vysielania v plnej miere uplatňoval od prvého dňa operácie.

O Balíku mobility bude ešte hlasovať Európsky parlament na svojom plenárnom zasadnutí. Ako informuje slovenské ministerstvo dopravy, po tomto hlasovaní budú nasledovať rokovania medzi Radou EÚ a Európskym parlamentom, ktorých výsledkom bude finálne znenie dohody o prvom Balíku mobility.

Poznámka editora: Upravené 6.12.2018. Doplnené.

Text: rak, foto: Rada EÚ

Čítať 3674 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 118 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.