Mercedes-Benz predstavil nový Actros

Posted On piatok, 07 september 2018 10:21
Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)

Na miliónoch skúšobných kilometrov otestovaný Mercedes-Benz Actros najnovšej generácie prináša celkovo viac ako 60 nových prvkov.

Od predchodcu sa nový Actros na prvý vonkajší pohľad zásadne nelíši, pokiaľ nezoberieme do úvahy nové črty osvetlenia na hornom okraji svetlometov a futuristický kamerový systémom MirrorCam s prúdnicovým tvarom, ktorý nahrádza klasické hlavné spätné zrkadlá. To zásadné sa ukrýva pod karosériou a dalo by sa označiť za digitalizáciu pracoviska vodiča a príchod ďalších inteligentných technológií do trucku. Nový Actros, ktorý mal svoju predpremiéru 5. septembra v Berlíne, sa aj na Slovensko začne dodávať na jar 2019. Objednať sa podľa výrobcu dá už od 67. výstavy úžitkových vozidiel IAA, ktorá sa bude konať od 20. do 27. septembra 2018 v nemeckom Hannoveri, kde sa nové vozidlo priamo predstaví aj širokej verejnosti.

 

TB NEWSLETTER

 

Nižšia spotreba, inovované zrkadlá

Inovácie nového Actrosu, vrátane vynoveného stavebného Arocsu, ktorý ich v podstatnej miere tiež ponúka, majú podľa značky Mercedes-Benz ešte znížiť celkové náklady, zvýšiť bezpečnosť a dostupnosť vozidla. Až do troch percent nižšiu spotrebu paliva oproti predchodcovi na diaľniciach a rýchlostných cestách, a až do päť percent vyššiu úsporu na mimomestských cestách pomáha dosahovať vylepšená aerodynamika: kamery MirrorCam, vypuklo tvarované bočné defletkory na kabíne či nový optimalizovaný systém predvídavého tempomatu Predictive Powertrain Control, teraz použiteľný aj na mimomestských cestách. Rovnako ako nový prevodový pomer zadnej nápravy s optimalizovanou hmotnosťou. Z doterajšej hodnoty i = 2,533 sa znížil na i = 2,412. Optimalizované monitorovanie vozového parku pre firmy a tipy pre vodiča na zníženie spotreby a opotrebovania počas jazdy zasa umožňujú rôzne aplikácie FleetBoard. Vysokú úroveň bezpečnosti prináša v novom Actrose nový individuálne nastaviteľný vyhrievateľný kamerový systém MirrorCam, ktorý nahrádza veľké vonkajšie zrkadlá a vôbec prvýkrát sa uplatňuje sériovo v nákladnom vozidle (v Actrose s L kabínou). Kamery má vpravo a vľavo na ráme strechy a nasnímaný obraz zobrazujú 15-palcové displeje na A-stĺpikoch kabíny. Vytvára sa tak podstatne lepší výhľad dookola (aj pre náves), pričom systém zabezpečuje tiež asistenčné a výstražné funkcie. Priebežne, aj vďaka nočnému videniu, dokáže monitorovať okolie (a „strážiť“ vozidlo) i počas parkovania.

10x
2x
3x
4x

Bezpečnostné systémy

Asi najdôležitejšou inováciou pri novom Actrose je systém riadenia Active Drive Assist (ADA) s rozšírením asistenta udržiavania odstupu a s navádzaním v rámci jazdného pruhu i zrýchlením až do nastavenej rýchlosti. Prináša prvýkrát sériovo čiastočne automatizované jazdenie vo všetkých rozsahoch rýchlostí. Samozrejme, superioritu vodiča Actros zachováva a sleduje, či má vodič ruky aj pri aktivovaní ADA na volante, v prípade, že nie, výrazne ho na to upozorní a ak nepríde k zmene, systém vypína. ADA využíva tiež nové riadenie Servotwin a umožňuje aj pri deaktivovanom Active Drive Assist aktívny návrat do jazdného pruhu (Lane Departure Protection). Nový Actros má vo výbave aj aktívny asistent brzdenia Active Brake Assist 5, pre Arocs je dostupný v kombinácii s vizuálnou ochranou spodnej časti vozidla. Vozidlo tak už dokáže v rámci rýchlosti do 50 km/h (mestská premávka) reagovať brzdením naplno aj na pohybujúce sa osoby, ktoré sa ocitnú pred vozidlom. Vyššej bezpečnosti prispievajú tiež asistent sledovania dopravných značiek, asistent odbočovania so sledovaním osôb Sideguard Assist, ktorý kryje celú dĺžku jazdnej súpravy plus dva smerom dopredu a jeden meter smerom dozadu, ďalej nová elektrická parkovacia brzda s funkciou HOLD, nový asistent regulácie stability prívesu (aj pre náves) či systém svetlometov Intelligent Light System.

Digitálne pracovisko vodiča

05x
11x
12x
13x

Pre samotných vodičom bude asi najzaujímavejší nový multimediálny kokpit s dvoma 10-palcovými farebnými displejmi v štandardnej výbave, alebo jedným 12-palcovým hlavným displejom a jedným 10-palcovým multimediálnym displejom vo výbave Interactive, ktorý prináša nielen moderný vzhľad, ale vďaka svojim početným novým funkciám a intuitívnej navigácii aj ešte lepší jazdný, pracovný a obslužný komfort. Primárny (hlavný) displej obsahuje základné jazdné informácie dôležité pre vodiča, vo verzii Interactive má tri módy zobrazenia, a sekundárny dotykový umožňuje pohodlne a intuitívne ovládať rôzne funkcie v nákladnom vozidle vrátame možnosti rýchlych tlačidiel. Nový je multifunkčný volant, ktorého ovládanie je obdobné ako pri najnovšej triede osobných vozidiel značky triedy E. Štandardne má priemer 450 mm, pre špecifické aplikácie môže mať priemer aj 500 mm. Ovládanie je intuitívne – v ľavej časti sa ovláda hlavný displej, v pravej sekundárny, multimediálny displej. Nový Actros disponuje rovnako dátovým centrom vozidla, ktoré umožňuje prepojenie na služby Mercedes-Benz Uptime a Fleetboard.

Text: red, foto: Daimler AG

Čítať 4562 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 82 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.