NR SR schválila nový zákon o prevádzke vozidiel

Posted On štvrtok, 15 marec 2018 16:48
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) na svojej 28. schôdzi 14. marca schválila vládny návrh zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ten zároveň precizuje 11 vykonávacích vyhlášok, ktoré súvisia s problematikou.

 

Súčasný zákon NR SR č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v znení neskorších predpisov platí od roku 2004 a bol už 19-krát novelizovaný. Ministerstvo dopravy sa preto rozhodlo vypracovať úplne nový zákon o prevádzke vozidiel najmä z dôvodu nových predpisov o schvaľovaní, dohľadu nad trhom a balíčka opatrení Európskej únie v súvislosti s kontrolami technického stavu vozidiel.

Cieľom zákona o prevádzke vozidiel je komplexne riešiť problematiku podmienok prevádzky vozidiel v cestnej premávke. Zákon tak okrem iného upravuje schvaľovanie vozidiel na prevádzku v cestnej premávke, doklady vozidla, prevádzku vozidiel v cestnej premávke či cestné technické kontroly vrátane systému kontroly upevňovania nákladu, tiež kontroly vozidiel, ako napríklad technické kontroly, emisné kontroly a kontroly originality, či montáž plynových zariadení.

Po schválení legislatívy sa z často diskutovaných zmien v praxi dočkáme napríklad zníženia postihov za chýbajúcu platnú technickú a emisnú kontrolu, ktorá po dodatočnom splnení povinnosti a úhrade do 15 dní bude 55 eur. Služby technickej a emisnej kontroly nakoniec nebudú úplne liberalizované, ministerstvo dopravy bude na ne nad rámec stanovej siete vypisovať výberové konanie a udeľovať poverenie po splnení stanovených kritérií.

Text: red, ilustračné foto: NR SR

Čítať 1529 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 84 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.