Elektrický Actros ide k dopravcom

Posted On piatok, 23 február 2018 16:18
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

V tomto roku by mala značka Mercedes-Benz predstaviť facelift modelu Actros najmä s prepracovaným pracoviskom vodiča. Ešte predtým však verejnosti ponúka dezert v podobe plne elektrického modelu eActros.

Pred dvomi rokmi automobilka ukázala koncept Urban eTruck, odvtedy sa projekt elektrického vozidla v ťažkom distribučnom segmente posunul opäť ďalej.Pre dopravcov 10 vozidiel

Elektrický Actros sa dostane v priebehu niekoľkých týždňov na cesty do rúk vybraných dopravných spoločností z Nemecka a Švajčiarska. Tie majú vo svojej bežnej prevádzke otestovať, či sa eActros hodí na každodenné používanie a či má vozidlo reálne ekonomické opodstatnenie. Elektrický Actros budú dopravcovia používať na tie isté úlohy ako ich klasické naftové verzie. U konkrétneho dopravcu majú však eActrosy odlišné nadstavby – valník, skriňu, chladiarenskú nadstavbu či silo. Desať vozidiel bude v dvoch verziách – dvojnápravovej a trojnápravovej, s celkovou hmotnosťou 18 t a 25 t. Podľa Stefana Buchnera, vedúceho divízie nákladných vozidiel Mercedes-Benz, v porovnaní s prototypom spred dvoch rokov je terajší eActros technicky oveľa ďalej. Akumulátory sa skladajú z 11 blokov a pokiaľ to bolo možné, používajú sa sériové diely alebo už osvedčené súčiastky pripravené na sériovú výrobu.

Dojazd 200 km

Ako základ eActrosa bol použitý rám klasického modelu. Ostatné už zodpovedá architektúre elektrického pohonu so špecifickými časťami. Hnacia náprava vychádza z typu portálovej nápravy ZF AVE 130, ktorá sa osvedčila už v hybridných autobusoch a autobusoch s palivovým článkom Mercedes-Benz. Pohon strednej nápravy zabezpečujú dva trojfázové asynchrónne, kvapalinou chladené elektromotory, každý s max. výkonom 125 kW a max. krútiacim momentom 485 Nm. Pričom prevodmi je ho možné zvýšiť až na 11 000 Nm. Celková kapacita Li-on batérií je 240 kWh a umožňujú dojazd eActrosu až 200 km. Nejde o prototypy, osvedčili sa už pri značke EvoBus. Akumulátory sú umiestnené v ráme podvozka (3 bloky) a tiež pod ním (8 blokov), medzi kabínou a strednou poháňanou nápravou. Tretia náprava je nepoháňaná, pre celkovú lepšiu manévrovateľnosť vozidla riadená. Pri nabíjacom výkone reálnych nabíjačiek 20 až 80 kW sa vybité akumulátory podľa značky Mercedes-Benz dokážu úplne nabiť v priebehu troch až jedenástich hodín.

Text: rak, foto: Daimler AG

GALÉRIA:

 

eActros 2
eActros 3
eActros 4
eActros 5
eActros 6

 

Čítať 1140 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 102 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.