Registrácia do nového mýta v Slovinsku

Posted On streda, 20 december 2017 00:00
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Ako informuje slovinská diaľničná spoločnosť DARS, od 1. apríla 2018 sa v Slovinsku zavedie pre motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t elektronické mýto, ktoré si bude vyžadovať vo vozidle palubnú jednotku DarsGo. Po spustení nového mikrovlnného mýtneho systému v sieti 618 km ciest skončí aj platnosť doteraz používaných kariet DARS a ABC.

Slovinská diaľničná spoločnosť DARS už má otvorených sedem klientských centier, tzv. DarsGo Servis, kde sa dá registrovať do nového mýtneho systému. Dopravcovia sa však môžu začať registrovať aj on-line na webovej stránke www.darsgo.si (služba e-DarsGo).

Klientské centrá

Očakáva sa, že nové miesta na registráciu pribudnú na začiatku roka 2018 aj na autorizovaných čerpacích staniciach v slovinskej diaľničnej sieti. Spoločnosť DARS zároveň apeluje na dopravcov, ktorí jazdia cez Slovinsko, aby si registráciu do nového systému nenechávali na poslednú chvíľu a vyhli sa možnému čakaniu pri prechode na nový systém. Po zavedení systému DarsGo sa na slovinskej diaľničnej sieti postupne odstránia doterajšie mýtnice, pričom najprv majú ubudnúť tie, ktoré spôsobujú najväčšie zdržania plynulej premávky vozidiel. Používatelia sa môžu podľa slovinskej diaľničnej spoločnosti zaregistrovať zatiaľ v týchto siedmich klientských centrách DarsGo:

DarsGo Servis Ľubľana (Grič 54, v blízkosti západného obchvatu mesta),

DarsGo Servis Maribor (odpočívadlo Maribor, smer Ľubľana),

DarsGo Servis Lopata (odpočívadlo Lopata, smer Maribor),

DarsGo Servis Grabonoš (odpočívadlo Grabonoš, smer Ľubľana),

DarsGo Servis Obrežje (hraničný priechod Obrežje, vstup do krajiny),

DarsGo Servis Gruškovje (hraničný priechod Gruškovje, vstup do krajiny),

DarsGo Servis Fernetiči (hraničný priechod Fernetiči, vstup do krajiny).

Na registráciu vozidla do systému DarsGo a na získanie palubnej jednotky DarsGo budú potrebovať používatelia podľa prevádzkovateľa mýta predložiť osvedčenie o evidencii vozidla a doklad, z ktorého je zrejmá emisná trieda Euro. Ak nebude predložený zodpovedajúci dokument o ekologickosti vozidla, to bude podľa spoločnosti DARS zaradené do emisnej triedy Euro 0. Vozidlá, ktoré sú registrované v Slovinsku, budú potrebovať na registráciu len osvedčenie o evidencii vozidla. Administratívne náklady na registráciu každého vozidla a k nemu personalizácia palubnej jednotky DarsGo predstavuje 10 eur s DPH. Ak dopravca využije on-line registráciu služby e-DarsGo a uhradí kreditnou alebo debetnou kartou administratívne náklady spojené s registráciou a personalizáciou palubnej jednotky, spoločnosť DARS mu jednotku môže poslať poštou na akúkoľvek adresu v EÚ, alebo sa dá potom vyzdvihnúť v centrách DarsGo Servis. Palubná jednotka zostáva majetkom diaľničnej spoločnosti DARS.

Sadzby mýta

Sadzba elektronického mýta na kilometer sa bude odvíjať od počtu náprav vozidla/súpravy (kategória R3 pre vozidlá/súpravy s dvomi alebo tromi nápravami a kategória R4 pre vozidlá/súpravy s viac ako tromi nápravami) a jeho emisnej kategórie. Spoločnosť DARS sadzby mýta zatiaľ nezverejnila, ale informuje, že budú známe najneskôr 30 dní pred spustením nového mýtneho systému. Nové elektronické mýto sa bude dať uhrádzať v systéme predplateného mýta i následne uhrádzaného mýta. V prípade predplateného mýta sa bude dať palubná jednotka DarsGo nabiť v používateľských centrách DarsGo na minimálnu sumu 50 eur, prostredníctvom služby e-DarsGo na minimálne 10 eur. Maximálne množstvo nabitia má byť v tomto režime 500 eur. Jazda bez palubnej jednotky má byť sankcionovaná vysokou pokutou. Spoločnosť DARS tiež informuje, že nevyčerpané kredity na kartách DARS a ABC po 1. apríli 2018 nebude možné preniesť do nového systému elektronického mýta. Takto nespotrebované financie však vráti na účty používateľov kariet. Karty súčasného systému spoplatnenia DARS a ABC bude treba odovzdať najneskôr do 31. 6. 2018. Pre záujemcov o ďalšie informácie o novom mýtnom systéme zriadila spoločnosť DARS aj Call centrum s číslom +386 1 518 83 50.

Text: rak, ilustračné foto: DARS

Palubná jednotka:

Naprava DarsGo

Čítať 110324 krát

Trafficban

Prihláška na odber noviniek

Chcete mať najčerstvejšie informácie zo sveta dopravy?
Zaregistrujte sa na odber nášho newslettera.

Zadajte Váš e-mail
Invalid Input

Facebook

Ak sa Vám naša stránka páči, podporte nás aj na našom facebookovom profile.

Návštevnosť

Práve tu je 65 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Redakcia
Truck & Business

Auto Business Media, s. r. o.
Drieňová 23
821 01 Bratislava

Tel.: +421 2 39 00 91 75
Fax: +421 2 39 00 91 75Riaditeľ vydavateľstva, inzercia:
Ján Keder
GSM: +421 911 915 308

Šéfredaktor magazínu, články:
GSM: +421 911 915 309

E-mail: info@truck-business.sk

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.